Сухе повітря у квартирі – зволожувач або вентиляція
Коли в будинку або квартирі занадто сухе повітря, швидше за все на думку приходить рішення придбати зволожувач повітря. Але якщо Ви все-таки вирішили дізнатися більше про переваги і недоліки цих пристроїв і натрапили на нашу статтю - рахуйте Вам пощастило.
Ми розповімо Вам, чому зволожувач не завжди стане панацеєю при сухому повітрі в кімнатах та запропонуємо корисні альтернативні рішення.
Отже – читайте далі. Почнемо з причин, чому у квартирі може бути сухе повітря.
Причини сухого повітря у квартирі
Багато факторів можуть впливати на рівень вологості повітря у квартирі:
- тип опалення (централізоване або автономне) – визначає можливість регулювання потужності обігріву та вологості в кімнатах;
- природна чи примусова вентиляція – допомагає контролювати вологість повітря;
- вологонадходження від людей у квартирі, наявність кімнатних рослин та акваріума, сушіння білизни у квартирі, користування душем або ванною, приготування їжі тощо - збільшують надходження аологи у повітря квартири чи будинку.
Найчастіша проблема - перегріте та пересушене повітря в період опалювального сезону. Як тільки настають холоди та вмикається опалення, температура в кімнатах швидко підвищується, радіатори бувають занадто гарячими і повітря швидко пересушується. Добре, якщо потужність опалення знижуватимуть в залежності від температури на вулиці, але часто цього не відбувається і в кімнатах просто жарко.
Вважається, що ідеальний показник рівня вологості повітря взимку має бути в діапазоні від 40 до 60 %. Але в реальних умовах квартир та будинків із централізованим опаленням рівень вологості може знизитися до 30 – 20 %! При такій вологості виникає низка неприємних проблем, які можуть вплинути на Ваше здоров'я, Ваш будинок і особливо на Ваш комфорт.
Сухе повітря в квартирі – чим небезпечне?
- Зниження імунітету. Слизові оболонки рота, носа та глотки дихальних шляхів є основним елементом імунного захисту організму. Оптимальна гідратація забезпечує дуже ефективний захист від патогенів, що передаються повітрям. Занадто низька вологість повітря у приміщенні зменшує кількість води у слизових оболонках. Захисний слизовий шар стає сухим і збудники інфекцій практично безперешкодно можуть потрапити в організм.
- Утруднене дихання, пересихання слизових носа. Пересушене повітря часто викликає подразнення горла, очей та слизових оболонок. Може спричинити носові кровотечі, першіння у горлі, запалення очей.
- Сухе повітря – джерело проблем зі здоров'ям. Крім типових симптомів, що зачіпають дихальні шляхи та очі, занадто сухе повітря викликає напругу, втому та проблеми з концентрацією уваги. Додатковою неприємністю є пересихання шкіри та загострення її захворювань та алергій.
- Статистична електрика. При терті або дотику сухих поверхонь заряджені електрони накопичуються на поверхнях одягу та білизни, побутової техніки, на поверхнях стін або меблів. При низькій вологості електричні заряди накопичуються і приносять неприємні відчуття та дратівливість. Вони сприяють тому, що пил літає у повітрі, забруднюючи його. Щоб прибрати статичну електрику, регулярно робіть вдома вологе прибирання, прибирайте з предметів пил, провітрюйте приміщення зовнішнім повітрям.
- Пересихання меблів, предметів побуту, покриття стін або підлоги. Розтріскування дерев'яних виробів та фурнітури, короблення поверхонь, тріщини на стінах, у паркеті чи ламінаті – також негативні наслідки від надто сухого повітря. Книги, музичні інструменти, меблі також не виносять пересушене повітря.
Усі перелічені чинники у сумі становлять достатній перелік проблем і змушують вживати рішучих заходів, аби покращити ситуацію.
Нормальний рівень вологості
Ми дізналися про проблеми, які приносить сухе повітря у будинку.
Тепер давайте уточнимо, якою має бути вологість у житлових приміщеннях за будівельними нормами. Діапазон цей досить широкий: від 20 до 70% і включає поділ на підвищено – оптимальні, оптимальні та допустимі умови мікроклімату у будь-яких приміщеннях, де працюють чи живуть люди.
Рівень вологості, при якому, на думку експертів від Вентбазар, комфорт відчувається найбільшою мірою, повинен становити від 40 до 60%, при цьому ідеальним для маленьких дітей вважається підвищена вологість 55-60% RH. У кімнатах для малюків важливо дотримуватися більш високих показників вологості повітря, при яких не страждають шкірні та слизові покриви, менше загроз алергічних реакцій та подразнень шкіри.
І логічно переходимо до питань: Чим краще і ефективніше контролювати вологість повітря? Як підвищити вологість до норми?
Зволожувач повітря – всі за і проти
Зволожувач, здавалося б, єдиний та ефективний прилад, який допоможе швидко підвищити вологість повітря. Є ультразвукові, парові зволожувачі (з гарячою парою) та традиційні зволожувачі (з холодним випаром). На ринку присутні ще мийки повітря та дорогі кліматичні комплекси для очищення та зволоження повітря. Вони різняться за продуктивністю та принципом роботи і виробники достатньо пишуть про їх переваги.
Далі зупинимося на деяких недоліках цих пристроїв.
- Коли цей «чудо-прилад» починає розпорошувати вологу, повітря насичується водяною парою і рівень вологості підвищується. Але якщо у пристрої не передбачено вбудований гігростат, вологість підвищується неконтрольовано. Якщо ж гігрометр знаходиться всередині приладу, вологість буде вимірюватися саме там, і в іншому кінці кімнати ситуація буде зовсім іншою. Прийдеться купувати зовнішній кімнатний гігрометр, щоб дізнаватися про вологість в кімнаті і вчасно відключати зволожувач.
- У зволожувач періодично заливається вода у вбудовану ємність. Якщо вода не очищена і цю ємність періодично не вимиватиме, можливе розмноження хвороботворних мікроорганізмів, небезпечних для людського організму. Це один із головних недоліків зволожувачів.
- Зволожувачі деяких видів працюють із шумом та споживають багато енергії.
- Через те, що у воду можуть додавати солі, на поверхнях меблів та предметів у кімнаті з'являється наліт.
- При роботі з парозволожувачем потрібно дотримуватися особливої обережності через високу температуру пари на виході - до 55 і вище градусів.
- Під час роботи волога від парозволожувача розподіляється по приміщенню нерівномірно: у місці, де стоїть зволожувач, її найбільше. Це шкідливо для меблів, стін або шпалер, що знаходяться поруч.
- Найголовніший недолік: зволожувач не впливає на чистоту та свіжість повітря. Навпаки, при некерованому зволоженні, у насиченому вологою несвіжому повітрі, коли вологість перевищить 60-70 %, починають активно розмножуватися віруси та мікроби, ростуть плісняві грибки. У сезони вірусних інфекцій висока вологість стає особливо шкідливою. Фільтри, встановлені в деяких моделях зволожувачів, затримують частину летючих забруднювачів, але кисню та свіжого повітря до приміщення не додають, оскільки зволожувачі рекомендують встановлювати в закритому приміщенні.
Щоб виправити ситуацію та освіжити повітря, потрібно періодично провітрювати кімнати. Але взимку такий варіант не підходить. Тепло з будинку буде виходити, а зовнішнє холодне повітря також може бути сухим. Знову доведеться включати зволожувач. Витрати на опалення та зволоження зростають.
Способи усунення сухості: безкоштовні методи, недорогі методи
Якщо у квартирі сухе повітря, можна скористатися різними доступними та найпростішими способами, щоб підвищити вологість у квартирі чи будинку.
1. Поставте каструлю з водою на батарею. Будь-яка ємність з водою, якщо її встановити на радіатор, буде найпростішим зволожувачем. Оскільки вода з нагрітої ємності випаровуватиметься швидше. Ефективність такого способу важко визначити, і є варіант, що ємність звалиться вниз.
2. Сушіть одяг на радіаторі. Сушіння щойно випраних штанів або мокрого светра на радіаторі також зможе допомогти зволожити повітря всередині. Але радіатори зазвичай сильно пересушують речі і потім складно впорядкувати їх. Отже, краще використовувати старі речі для випаровування з них вологи.
3. Техніка вологого рушника. Можна для випаровування вологи використовувати старі рушники, розвішані на сушарку для рушників або на підлогову сушарку перед вентилятором, або без нього. Цей спосіб, звичайно, не для строгих інтер'єрів чи не для кімнат із дітьми.
4. Закип'ятіть воду. Швидко, легко та ефективно. Закип'ятіть воду у великій ємності, накрийте кришкою. Коли вода закипить, відкрийте кришку та зменшіть вогонь до мінімуму. Вода википаючи, перетворюється на пару, яка розповсюджується по кухні і далі - на кімнати. Слідкуйте за каструлею, щоб пізніше вимкнути газ.
5. Оббризкайте штори. Оббризкайте штори водою з розпилювача. Якщо штори висять над радіатором біля вікна, волога поступово випаровуючись перейде у повітря кімнати.
Можна частіше робити вологе прибирання. Всі ці прості доступні методи хороші лише на якийсь час, вони мають масу недоліків і ефект від них не контролюється.
6. Провітрювання
Коли ви на кілька хвилин відкриваєте вікна або кватирки, провітрювання дає тимчасовий ефект, але не вирішує проблеми. Через кілька хвилин свіже зовнішнє повітря знову перегрівається радіаторами та сухість повітря повертається.
Суттєво виправити ситуацію допоможе знання про ті джерела вологонадходжень, які ми часто не помічаємо. Кожна зелена рослина, кімнатний акваріум, навіть тіло людини, щогодини виділяють у повітря якусь кількість вологи. Не забудемо про кухню, приймання душу або ванни, коли в повітря випаровуються літри води. В результаті сумарно для середньої квартири всі надходження води на добу можуть досягати до 10 і більше літрів вологи!
У будь-якому випадку, контролюючи вологість ви отримуєте здоровий мікроклімат у будинку.
Сухе повітря: як правильно виправити ситуацію та підвищити вологість
1. Звичайне провітрювання. Почнемо із простого. Як сучасніший варіант пропонуємо встановити віконні або стінові провітрювачі. У кімнати подається свіже повітря з природною вологістю, брудне сухе повітря виходить через витяжні шахти в будинку. Але природна вентиляція не завжди ефективна, холод проникає усередину разом із свіжим повітрям.
2. Зволожувач традиційний, мультикомплекс або мийка повітря. Вибираючи зволожувач повітря, не спокушайтеся дешевою ціною. Встановлюйте зволожувач із вбудованим гігростатом, щоб не було ефекту перезволоження повітря. Плюсом буде наявність у нього додаткових функцій очищення повітря, можлива ароматизація та зручність обслуговування. Вибирайте продукцію відомих перевірених брендів. Надійні очищувачі повітря з функцією зволоження представлені в каталозі Ventbazar.
Вартість рішення: від 4000 до 40 000 грн. і вище.
Для того, щоб свіже повітря все-таки надходило до кімнат, все одно доведеться періодично провітрювати кімнату або встановити провітрювачі. Одним зволожувачем вам доведеться обробляти всі житлові кімнати по черзі, для дезінфекції повітря може допомогти іонізатор (озонатор), а щоб контролювати вологість, знадобиться ще настінний або настільний гігрометр. Ось таке замкнене коло – скупий платить двічі.
3. Побутовий рекуператор. Найоптимальнішим і найправильнішим рішенням, яке рекомендують наші експерти, є організація незалежної автономної вентиляції шляхом встановлення побутового рекуператора. Тому що замінюючи сухе повітря на свіже, з нормальною природною вологістю, ви отримуєте потрібний і, головне, - контрольований результат. Вологість у порядку, свіже повітря у потрібній кількості надходить у житлові приміщення, за здоров'я маленьких і дорослих мешканців будинку можна не переживати.
Цей спосіб має багато переваг.
- Ви зможете регулювати об'єм свіжого повітря, причому тепло з будинку нікуди не тікає, а залишається в будинку. Більше про це тут.
- Разом із припливним повітрям заходитиме волога, причому в оптимальному співвідношенні, адже синоптики визначили, що в Україні середній показник вологості на вулиці коливається від 65 до 70%. Цього достатньо, щоб відновити нормальний рівень вологості в будинку.
- Наявність у побутовому рекуператорі різних фільтрів дає захист від зовнішніх пилу, запахів, летких газів та хвороботворних мікроорганізмів.
- Це рішення за рівнем енергозбереження найкраще. Ви знижуєте вологість до комфортного рівня та дихаєте свіжим та чистим повітрям, причому є рекуператори із вбудованими датчиками вологості та температури, що дозволяє автоматично регулювати мікроклімат у квартирі.
За рахунок рекуперації тепла холодне повітря перед попаданням в кімнату буде нагріватися, а перегріте (влітку) - охолоджуватися. Цей варіант набагато вигідніший за звичайне провітрювання, коли взимку разом із зовнішнім повітрям у кімнати заходить холод, а влітку - спека.
- Побутовий рекуператор ASPIRA ECOCOMFORT 100 RF - 16499 грн
- Побутовий рекуператор PRANA 150 Standart M2023 - 13716 грн
- Побутовий рекуператор Blauberg Vento Expert Plus Wi-Fi - 15213 грн
Ціни актуальні на 2024 рік.
До речі, можливо, Ви зіткнулися з іншою проблемою - не з вологістю, а з тим, що у Вашій квартирі душно, тоді вам потрібно сюди.
4. Припливно-витяжна установка. Найкраще з сухим повітрям, та й взагалі із проблемним мікрокліматом у будинку, допоможе впоратися припливно-витяжна установка – це теж вид механічної вентиляції, але потужніший. Якщо у випадку з побутовими рекуператорами, вам доведеться встановлювати по одному або пару пристроїв на кожну кімнату, то припливно-витяжна система купується одна на всю квартиру/будинок, навіть якщо він є великою квадратурою.
Установка ховається в технічному приміщенні, наприклад, санвузлі, під стелею в коридорі або на лоджії. Вона постачає повітря з вулиці по всій квартирі в кожну кімнату через мережу повітроводів, тоді як інша - витяжна мережа виводить забруднене повітря через ту саму установку назовні. Тепло від витяжного повітря підігріває припливне повітря, витяжка та приплив не змішуються.
Загалом, це повноцінна система вентиляції, після встановлення якої, Ви забудете назавжди про несвіже, сухе або вологе повітря в будинку або про потребу відкривати вікна.
Але головний лайфхак – в ній встановлюються датчики температури та вологості повітря. Установка регулює витрати свіжого повітря з вулиці, очищає його від забруднень, нагріває до потрібної температури, вбудований гігростат дозволить точно підтримувати необхідну вологість.
Ми вже впроваджували таке рішення для квартири і докладно описували всі технічні моменти – ознайомтеся з кейсом.
Вартість рішення залежить від комплектації: від 15 до 70 тис. грн.
- Припливно-витяжна установка Вентс ВУЭ2 250 П ЕС
- Припливно-витяжна установка Blauberg Freshbox 100
- Припливно-витяжна установка MyCond MV 400 I
Пропозиції актуальні у 2024 році.
Висновки
Холодна погода і так робить зиму досить неприємною. Не дозволяйте сухому повітр. додати ще один пункт до дискомфорту. Керуйте мікрокліматом самі, і насолоджуйтесь чистим та теплим повітрям цілий рік. Навіщо провітрювати, охолоджуючи приміщення, якщо можна вирішити всі проблеми за допомогою одного вентиляційного пристрою з рекуперацією тепла - тут Вам і зволоження, і приплив свіжого повітря, і очищення від забруднень, і витяжка відпрацьованого повітря, виведення неприємних запахів, та ще й підігрів повітря, за який Ви не платитимете.
Дбаючи про наш будинок, ми дбаємо про себе!
Чому ми?
9 років досвіду в сфері ОВіК
Працюємо на принципах «win-win»
Регулярно проходимо тренінги і вкладаємо отриманий досвід у кожен проект
З нами вибір обладнання – зручний, вигідний, швидкий
Більш 400 реалізованих об'єктів
Ми створюємо мікроклімат, який подобається людям
Міста в яких ми працюємо
- Київ
- Вінниця
- Кіровоград
- Львів
- Харків
- Полтава
- Сумми
- Дніпропетровськ
- Івано-Франківськ
- Запоріжжя
- Миколаїв
- Одеса
- Чернігів
- Чернівці
- Житомир
- Тернопіль
- Луцьк
- Рівно
- Хмельницький
- Мукачево
- Ужгород