Вентиляція промислових приміщень
Вентиляція виробництва
Виробничі процеси практично у всіх галузях промисловості супроводжуються виділенням тепла, вологи та навіть викидом шкідливих речовин. Ця особливість відкладає певний відбиток вимоги, які пред'являються до облаштування виробничих будинків. Основні вимоги до облаштування таких будівель – це, перш за все, необхідність привести приміщення у відповідність до санітарних та протипожежних норм. У виробничих цехах облаштовують вентиляцію, електропроводку, обладнають робочі місця.
Вентиляція - невід'ємний елемент будь-якої будівлі, не кажучи вже про виробництво, де без неї не обійтися. Вона допомагає створювати комфортні умови праці без шкоди здоров'ю робочих. Для промислових цехів, де налагоджена роботизована конвеєрна лінія та мінімізована праця людини – вентиляція цеху її така актуальна, ніж у цеху, де застосуємо ручну працю. До такого виробництва можна віднести зварювальний цех із виготовлення різних металоконструкцій. Технологічний процес характеризується невеликим тепловиділенням до 23 Вт на одиницю площі приміщення і досить великими викидами, так званого, «». Склад його – це домішка парів із залізом, марганцем, нікелем, хромом, алюмінієм, міддю та газами оксиду азоту, вуглецю, озону та фтористого водню. Концентрація зварювальних газів у повітрі залежить від характеру виробничого процесу, але навіть при мінімально можливій концентрації таких шкідливих речовин, шкода для здоров'я оточуючих дуже велика.
Важливе рішення
При неправильно облаштованій вентиляції виробництва існує ризик розвитку профзахворювань. Професійні захворювання зварювальників – це хвороби органів дихання, наприклад, пневмоконіоз, та отруєння парами та газами. Головним завданням вентиляції на виробництві зварювальних конструкцій є видалення таких шкідливих речовин безпосередньо в місцях їх утворення, тобто в зоні дихання зварювальника. Дуже добрим рішенням є організація місцевої вентиляції робочої зони зварювальника. Її головна перевага полягає в тому, що вона видаляє лише забруднене повітря, тим самим перешкоджаючи змішуванню шкідливих викидів із усією повітряною масою будівлі. Також видалення лише частини маси повітря вимагає менших експлуатаційних витрат, ніж регулярне заміщення всього повітря в приміщенні.
Очевидно, що загальнообмінна вентиляція для виробництва не завжди є оптимальною за вартістю обладнання та експлуатаційними витратами, але може забезпечити непоганий результат при правильно підібраній потужності. Крім того, загальнообмінна вентиляція виробництва рекомендована СНиП 2.04.0591.
Зваживши всі переваги та недоліки організації місцевої та загальнообмінної вентиляції виробництва, багато хто приходить до рішення щодо встановлення загальної припливної системи з місцевою витяжкою з робочих зон. Саме комбінація цих систем дозволить досягти добрих результатів при утилізації всіх шкідливих речовин на виробництві.