Вентиляція салону краси та перукарні, необхідні норми
Салони краси та перукарні – особливі приміщення з погляду вентиляції. Мало кому з клієнтів сподобається сидіти годину-дві на процедурі, вдихаючи важке вологе повітря з неприємними запахами. І хороший персонал у таких умовах, поза сумнівом, теж не захоче працювати. Тому підприємцям, які замислюються над тим, щоб розпочати бізнес у сфері краси, дуже уважно варто поставитися до питання вентиляції.
Особливості приміщень салонів краси (Важливо знати кожному власнику)
За українським законодавством салон краси та перукарня – комплексні підприємства служби побуту. Цей тип приміщень суворо контролюється Державною санітарно-епідеміологічною службою: спочатку узгоджується проект на стадії розробки, санітарний лікар обов'язково присутній на комплексній експертизі, перевіряється об'єкт і на момент здачі в експлуатацію.
Особливості вентиляції в салонах краси та перукарень обумовлені кількома причинами. По-перше, тут постійно і довго знаходяться люди: як персонал, так і клієнти, які можуть по 2-3 години робити різноманітні процедури. По-друге, це приміщення, де безперервно відбувається виділення шкідливих хімічних речовин (фарби, лаки для волосся, лаки для нігтів, розчинники тощо). По-третє, тут присутні численні джерела вологи та тепла (миття голови, сушіння та інші).
Для забезпечення нормального мікроклімату в салонах краси необхідно дотримуватись норм і правил, які прописані в чинному законодавстві. Є кілька основних документів, що регулюють це питання:
1. Державні будівельні норми 'Опалення, вентиляція та кондиціювання' – ДБН В.2.5-67:2013.
2. Державні будівельні норми 'Підприємства побутового обслуговування' – ДБН В.2.2-11-2002.
3. Державні санітарні правила та норми для перукарень різних типів – ДержСанПіН 2.22.022-99.
4. Санітарні норми допустимого шуму у приміщеннях житлових та громадських будівель та на території житлової забудови – СанПіН 3077-84.
Як розраховується система припливно-витяжної вентиляції для салонів краси
Щоб грамотно спланувати систему вентиляції в таких типах приміщень, потрібно спочатку розробити індивідуальний проект з вентиляції і на базі нього розрахувати необхідний повітрообмін, щоб потім не було жодних порушень і нарікань.
Для цього необхідно врахувати низку факторів. Перший – площа. Якщо перукарня займає до 50 квадратних метрів, то приплив повітря в ній не нормується: за правилами буде достатньо одноразової витяжки. При площі від 80 м2 до 100 квадратних метрів в установі регламентується одноразова притока та дворазова витяжка, тобто за годину весь об'єм повітря в приміщенні має змінитися двічі. Якщо салон більше 100 квадратних метрів, то тут передбачається кратність повітрообміну два об'єми за припливом і три за витяжкою.
Наступний фактор – розташування. Установа може бути вбудованою в якусь будівлю або прибудованою до неї, а також окремою. Помилка багатьох підприємців у тому, що плануючи відкрити перукарню або салон краси, наприклад, у житловому будинку, вони розраховують на систему вентиляції, яка вже закладена. Відповідно до нормам її використовувати у жодному разі не можна, оскільки заплановане установа належить до іншої категорії.
Те саме стосується і офісних будівель, і будь-якого іншого, в якому спочатку не передбачалося приміщення, призначене для побутового обслуговування. Тому в таких випадках доводиться прокладати окрему систему вентиляції, яка абсолютно не перетинається з наявною. Зберегти стару можна хіба що у санвузолі.
З окремою будівлею все простіше, тому що там вентиляційна система зазвичай будується з нуля. Однак тут важливо звернути увагу, щоб повітря, яке викидається, вже умовно забруднене, не потрапляло комусь у вікно.
Третій важливий чинник – кількість людей у приміщенні, враховується як постійна кількість персоналу, і приблизний потік клієнтів. В одному ряду з цим показником та особливості обладнання. Виходячи з вищезазначених двох параметрів, розраховуються притоки тепла та вологи, а потім їх утилізація.
Основні вимоги
Звичайно, для проведення розрахунків обов'язково потрібно враховувати нормативні показники в установах такого типу. Температурний режим та вологість є стандартними для будь-яких приміщень: не нижче +18 градусів та не більше 40–60% відповідно. Підтримувати такий мікроклімат у салонах краси складніше через постійні обсяги тепло- та вологовиділень, основними причинами яких є миття та сушіння волосся. Звичайно, кілька клієнтів можуть бути одночасно на цих процедурах, що ще більше збільшує приплив вологи та тепла.
Наступний важливий момент – рівень шуму. Салон краси - своєрідна зона релаксу, особливо якщо в ньому є spa-процедури або масаж. Тому тут протипоказані будь-які сторонні шуми, які дає системна вентиляція. Забезпечити тишу можуть правильні розрахунки швидкості руху потоків по повітроводах та підбір малошумних повітророзподільних пристроїв або пристроїв у звукоізольованому корпусі. Ще один спосіб 'обеззвучити' вентиляційну систему - шумоізоляція повітроводів.
Типи приміщень у салоні краси та необхідна вентиляція для них
Салон краси або перукарня – установи, які складаються з приміщень різного функціонального призначення, а отже, і вимоги до вентиляції в них різні.
Так, у санвузлах підійде і стара природна вентиляційна система, якщо вона вже прокладена у будівлі. Але з огляду на герметичність нових будівельних конструкцій, природна система вентиляції не може справлятися з поставленими завданнями. Тому, рекомендовано використовувати витяжні вентилятори, щоб швидко вентилювати такі приміщення.
Також необхідно створювати особливі умови в коморах, так як там зберігається цілий 'хімічний букет' з лаків, фарб та інших косметичних засобів. Тут зазвичай теж передбачається витяжні вентилятори.
Важливо розуміти, що в цих типах приміщень - витяжна вентиляція, завжди повинна бути виконана окремо, де витяжне повітря не буде між собою перетинатися.
Сучасні витяжні вентилятори для санвузлів та гардеробів:
Helios MiniVent Maico Eca Vortice Vort Quadro I
Крім цього, всі приміщення в салоні краси можна поділити на чисті та брудні.
Перший вид – це ресепшн, кімнати очікування тощо.
Брудні приміщення – ті, де відбуваються самі процедури, тобто йде постійний викид хімії та запахів у повітря.
Такий поділ дуже важливий при плануванні вентиляційної системи, адже припливні та витяжні димарі розкидані по всьому салону. Так, у кімнату, де роблять манікюр-педикюр, ставиться лише витяжний повітропровід. Тобто повітря забирається, але не подається, таким чином перешкоджаючи поширенню забруднень. При цьому необхідно компенсувати забране повітря, тому в сусідньому приміщенні воно має подаватися з надлишком. Баланс збережуться за рахунок різних решіток у дверях і стінах.
Приклади наших робіт
{callback: 1} |
Припливно-витяжні системи з рекуперацією тепла, які можна використовувати для загальнообмінної вентиляції приміщень салонів краси:
Daikin VAM Вентс МПА Vts Ventus VS
Якщо в салоні краси є лікувальні масажі або грязьові ванни, приміщення, де вони проводяться, котируються як медичні. А значить, і вимоги до вентиляції будуть зовсім інші.
Крім цього, існують окремі правила і для приміщень із солярієм. Тут враховується тип устаткування (горизонтальні чи вертикальні кабіни), параметри ламп. Так, старі лампи дуже сильно іонізують повітря. По радіології його в жодному разі не можна змішувати з чистим, тому повітря із солярію має викидатися окремо із захистом повітроводів. Цей вид приміщень контролюється особливо строго державними органами.
Ну і насамкінець – кілька вагомих причин відповідально підходити до вибору вентиляції.
Якісна та хороша вентиляція в салоні краси або перукарні – запорука відсутності проблем із санітарно-епідеміологічною службою.
Чисте та свіже повітря – необхідність для того, щоб зберегти здоров'я працівникам, які щодня мають щохвилинний контакт із хімічними засобами. І звичайно, в салон, де приємно та легко дихати, завжди хочеться повернутися.
Схожі матеріали:
Вентиляція та кондиціювання салону краси 110 м 2Як правильно вибрати кондиціонер
Актуальне питання: скільки повітря потрібно людині?
Чому ми?
9 років досвіду в сфері ОВіК
Працюємо на принципах «win-win»
Регулярно проходимо тренінги і вкладаємо отриманий досвід у кожен проект
З нами вибір обладнання – зручний, вигідний, швидкий
Більш 400 реалізованих об'єктів
Ми створюємо мікроклімат, який подобається людям
Міста в яких ми працюємо
- Київ
- Вінниця
- Кіровоград
- Львів
- Харків
- Полтава
- Сумми
- Дніпропетровськ
- Івано-Франківськ
- Запоріжжя
- Миколаїв
- Одеса
- Чернігів
- Чернівці
- Житомир
- Тернопіль
- Луцьк
- Рівно
- Хмельницький
- Мукачево
- Ужгород