Правильний розрахунок вентиляції у басейні
Отже, уявимо, у вас є крите приміщення в будинку, в ньому планується облаштування джакузі або невеликого басейну. Завдання полягає в тому, щоб організувати в даному приміщенні підтримку заданого мікроклімату з постійними незалежними від пори року показниками температури повітря 28, води 26-27 градусів за Цельсієм, а також вологості 50-65%. Такі температурні норми та рівень вологи вважається найбільш прийнятними для плавця або просто відвідувача, а також не шкодять конструкції та оздобленню самої будівлі. Значення дані регулюють також будівельні норми та правила (СНіП) 2.08.02-89.
Щоб створити такі умови, потрібна продумана система опалення (для деяких кліматичних зон - система кондиціювання) і, головне, система вентиляції, що дозволяє контролювати рівень вологи в усьому будинку. Спробуємо розрахувати системи вентиляції басейну для припливно-витяжної системи за необхідним обсягом чистого повітря, що заміщає вологий відпрацьований.
Враховуємо нюанси при розрахунку
Для вентиляції басейну розрахунок слід проводити після того, як визначите такі параметри:
- площа поверхні води;
- планується накриття чаші захисною плівкою або шторами в період, що не використовується;
- кількість людей, що одночасно купаються;
- вологість зовнішнього середовища і кількість вологи, що виділяється від дзеркала води.
Сніпи та вимоги до проектування басейнів, взяті з нормативних документів
Вентиляція басейну повинна проектуватися, враховуючи обов'язкові норми, які називаються СНІП. Серед загального списку та стандартів ДБН можна виділити такі основні нюанси:
- У залі, де займаються плаванням, тобто у приміщеннях з ваннами та басейнами, швидкість повітряних потоків не повинна бути вищою, ніж 0,2 м/с;
- У залі для підготовчих занять перед плаванням швидкість має перевищувати 0,5 м/с;
- Вологість повітря повинна становити оптимальні параметри: для приміщення з басейном – від 50% до 65% RH, а в залах для підготовки – від 30% до 60% RH;
- Різниця між температурою води та температурою повітря не повинна перевищувати 2 про С, тобто якщо параметри води складають 24 про С, то повітря повинен нагріватися до 26 про С;
- Температура води має перевищувати 34 про З, а оптимальний нагрівання повітря у системі вентиляції вважається 26-28 про З;
- Для кожного плаваючого повітрообмін повинен приносити 80 м3/год, а для звичайних присутніх - 20 м3/год;
- Вентиляція, а саме самостійні системи, повинні обов'язково організовуватися для приміщення з дзеркалом води, тобто басейну, а також для душової, місця для перевдягання, кімнати для підготовчих процедур або занять, службових або технічних приміщень. Фахівці розкажуть Вам, у яких кімнатах припустима природна вентиляція, а в яких механічна є обов'язковою вимогою;
- Система вентиляції повинна працювати постійно, а докладніше, у таких режимах: безперервний потужний і сон (останній використовується під час, коли в приміщенні відсутні відвідувачі – у такому положенні система працює на півсили);
- Вентиляційні прилади повинні підходити за потужністю, мати піддони для збору конденсату, містити мінімум з'єднань з електрикою, забезпечувати обов'язкову витяжку та приплив повітря;
- Опалення приміщення з басейном можна проводити за допомогою комбінованого способу: водяної та повітряної системи центрального опалення, але можна вибрати і щось одне за бажанням. Все обладнання для опалення має бути в таких місцях, щоб люди в жодному разі не обпеклися.
Розрахунок вентиляції - формули та норми
Розібравшись з особливостями такого фактора, як вентиляція басейну, можна приступати до розрахунків та визначити кратність повітрообміну. Отже, розрахунок вентиляції басейну в розрізі необхідного обсягу повітряного потоку будемо проводити за такою формулою:
L = Gw / [r (Хj - Xu)]
L - необхідний обсяг зовнішнього повітря (м3/год),
Gw - інтенсивність випаровування (г/год),
Хu - вміст вологи зовнішнього потоку (г/кг),
Xj - вміст вологи в будівлі (г/кг),
r - питома густина повітряних мас при температурі повітря в приміщенні (кг/м3).
Так само за такою формулою можна розрахувати циркуляцію на рівні масових показників:
M L = Gw / (Xj - Xu)
M L - маса припливного повітря, необхідна витрата кг/год.Так, для звичайного басейну, квадратурою 18-30 квадратних метрів, з температурою води 28°С і повітря 29°С, і навіть вологістю 65% прийнято вважати, що показник інтенсивності випаровування загалом становить 176 г/ч. Цей показник представлений для повної інтенсивності роботи басейну. Саме при повному завантаженні слід розглядати вологовипар з чаші води, так як це дасть невеликий запас для роботи вентиляційного обладнання, і в годину пік ні стіни, ні вікна потіти не будуть.
Розрахунок осушення повітря для басейнів
{callback: 1} Що ж до осушення повітря у басейні, можна сказати, що це найважливіша система у такому приміщенні. З огляду на особливий мікроклімат та постійне вологовиділення від дзеркала води, то без осушення повітря просто не обійтися. Звичайно, можна встановити тільки вентиляцію та піти шляхом асиміляції повітряних мас – повна та регулярна заміна повітря у приміщенні, але у тандемі з осушувачем налагодити мікроклімат буде легше. Такий варіант буде найефективнішим.
Якщо ж необхідні точні показання щодо інтенсивності випаровування вологи, то їх вважаємо за формулою:
Gw = e * F * (PB - PL)
Інтенсивності випаровування (Gw) - вимірюємо кількість у грамах, що випаровуються за одну годину,
F - площа відкритої поверхні чаші, м2,
PB - тиск водяної пари при температурі води в басейні [bar],
PL - тиск водяної пари при відносній вологості в басейні [bar],
e – емпіричний коефіцієнт (для закритих будов він становить – 0,5 по накритій плівці, 5 – у стоячій воді, та 15 – при повній експлуатації).
Інша формула дозволить Вам дізнатися, скільки вологи потрібно усунути. Адже повітря не повинно бути повністю сухим - оптимальні показники є 45-65%. Отже, формула з розрахунку кількості вологості, що підлягає осушенню:
W OT = e * F * (Pw - Pl) / 1000 + n * 0,185 + Wd
Wot - вологість, що підлягає осушенню, або волога, що виділяється від води (кг/год);
e, F, Pw, Pl - їх значення дивитися у попередній формулі;
n – кількість людей у басейні;
Wd = 0,003*F
Така формула дозволить точно знати, який саме осушувач потрібно, дізнатися про відповідні технічні характеристики, скільки літрів на годину він повинен осушувати. Більше відповідне обладнання Вам підбере спеціаліст з даної сфери.
Нюанси з вентиляції та підбору обладнання
Повернемося до пункту "вентиляція басейну" - розрахунок за першою формулою. Вологовміст зовнішніх повітряних мас прийнято вважати від різного часу року: загалом для зими це - 2 - 3 г/кг, для літа - 11 - 12 г/кг. За розрахунок беремо показник 9 г/кг (рекомендовано стандартом VDI-2089). Отже для басейну 30 квадратів ми отримуємо показник L=600 м³/годину. До нього додаємо по 80 м³/годину на кожну людину.
Далі можна вибирати вентиляційне обладнання, бажано з функцією рекуперації. Це дозволить мінімізувати витрати електроенергії на обігрів повітря, особливо в зимовий період.
Даний розрахунок вентиляції басейну необхідний для подачі та заміщення всього об'єму вологого повітря у приміщенні, що дозволить утримати вологу на рівні не вище 50-65%. Можливі інші способи видалення вологи, більш економні під час експлуатації.
Обладнання, що застосовується у таких приміщеннях
- Припливні установки
- Припливно-витяжні установки
- Монтажні елементи
- Осушувачі повітря
- Щити автоматики
Що ми отримуємо у результаті?
Розрахунок вентиляції басейну проводиться для того, щоб підібрати найкращу систему, встановити ефективні агрегати і згодом створити комфортну і здорову атмосферу. Перед тим, як розглядати будь-яке обладнання, важливо знати необхідну витрату повітря, всі дані щодо кількості витяжки та припливу, масу вологи, що випаровується від води, і кількість вологості, яку потрібно усунути. Все це - трудомістка задача, в процесі якої вивчається повністю вся будівля, його проект та особливості, кількість людей та техніки, тощо. Тому найкраще звертатися до спеціалізованих з такого питання фірми, адже вони зможуть професійно провести дослідження, обчислити витрату та потрібний повітрообмін, підібрати правильні прилади та якісно їх встановити. В крайньому випадку, хоч би проконсультуйтеся з ними.
Вентиляція для басейну – необхідність, без якої не обійтися. Все тому що водні ресурси сильно впливають на мікроклімат та якість повітря. З підвищенням вологості повітря, починаються проблеми зі здоров'ям людини, при купанні важко дихати і займатися вправами, виникає задишка та запаморочення та інші перешкоди. Оздоблення приміщення теж страждає - скупчення конденсату на поверхнях через що виникає неприємний слиз, запотівання всіх вікон та дзеркал, корозія металу та дерева, поява грибка. Природна вентиляція в цьому приміщенні не спрацює ефективно, щоб усунути всі проблеми - вологість однаково залишиться підвищеною.
Тому використовується ефективна механічна вентиляція - вона здатна не тільки запобігти всім проблемам, привести до одужання всіх поверхонь у приміщенні, але і створити комфортні умови для плавання, подавати свіже і чисте повітря, що завжди приємно. Саме в басейні, важливо використовувати асиміляцію (повна заміна повітря новим), і при чому без вимкнення системи, щоб волога, що виділяється, не встигала впливати на повітряні маси. Але в басейні, звичайно ж, найефективніший і надійніший спосіб - це робота в тандемі осушувача повітря та системи вентиляції.
Чи плануєте врятувати здоров'я за допомогою вправ у своєму басейні? Потрібно подбати і про фактори, що впливають на це - якісне повітря і здоровий мікроклімат.
Цікаві статті на подібну тему:
Системи вентиляції у приватних басейнах
Мікроклімат у басейні. Комфорт та здоров'я
Необхідна вентиляція у басейні
Вимоги до створення проекту вентиляції для басейну
Чому ми?
9 років досвіду в сфері ОВіК
Працюємо на принципах «win-win»
Регулярно проходимо тренінги і вкладаємо отриманий досвід у кожен проект
З нами вибір обладнання – зручний, вигідний, швидкий
Більш 400 реалізованих об'єктів
Ми створюємо мікроклімат, який подобається людям
Міста в яких ми працюємо
- Київ
- Вінниця
- Кіровоград
- Львів
- Харків
- Полтава
- Сумми
- Дніпропетровськ
- Івано-Франківськ
- Запоріжжя
- Миколаїв
- Одеса
- Чернігів
- Чернівці
- Житомир
- Тернопіль
- Луцьк
- Рівно
- Хмельницький
- Мукачево
- Ужгород