Яка комфортна температура у квартирі?
Не можна недооцінювати вплив температури повітря в квартирі або приватному будинку на якість життєдіяльності та працездатності мешканців. Це може призвести до негативних наслідків.
Вимоги до температури повітря тісно пов'язані з показниками вологості повітря та швидкості руху повітряних мас у приміщеннях будинку чи квартири. Комфортний мікроклімат у побуті визначається співвідношенням цих трьох показників. До того ж на мікроклімат впливає опалення приміщення. Так яка ж температура повітря у оселі вважається наближеною до ідеалу?
Суб'єктивне сприйняття та норми температури повітря
Температура повітря в квартирі взимку та влітку відрізняється. У відхиленні на кілька градусів немає нічого дивного. В більшості будинків є централізоване опалення, в деяких встановлені автономні системи теплопостачання. У більшості будинків повітрообмін забезпечує природня вентиляція зовнішнім повітрям.
До того ж враховуйте, що існують суб'єктивні сприйняття комфорту та нормативні вимоги до температури повітря в окремих кімнатах будинків. Різними є нормативи температури та вологості повітря для людей різних вікових категорій.
У дитячих кімнатах для немовлят температура і вологість повітря повинні бути вищими, ніж у спальні батьків або вітальні. У малюків ще недостатньо розвинена терморегуляція, і переохолодження може призвести до застудних захворювань. Повітря з підвищеною вологістю та температурою потрібні для того, щоб шкіра дитини та слизові носа не пересихали, було легше дихати, не було алергії та шкірних подразнень. Інша крайність - спека в кімнатах, також шкідлива не тільки для найменших, а й для літніх мешканців будинку.
Зазначимо, що також існують відмінності щодо необхідної температури повітря для жінок і чоловіків. Жіноча половина населення більш теплолюбна, ніж чоловіча.
Доведено експертами: для більшості людей максимально комфортними сприймаються умови, коли температура повітря коливається в межах від 20 до 22 градусів, а вологсть повітря знаходиться в діапазоні від 40 до 60%.
У будівельних нормах передбачається розподіл умов мікроклімату на:
- підвищено оптимальні - для приміщень, де знаходяться діти, люди з ослабленим здоров'ям або люди похилого віку;
- оптимальні – найздоровіші умови для тривалого перебування людей; умови, коли не активізуються процеси терморегуляції;
- допустимі – умови, що тривають довго або систематично, які впливають на здоров'я людини, коли для адаптації до них включається механізм терморегуляції; можуть виникати відчуття теплового дискомфорту, погіршення самопочуття та зниження продуктивність праці.
У ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціювання» точно регламентовані діапазони температурних показників повітря для окремих сезонів року та для різних умов мікроклімату у житлових та громадських будинках. Причому прийнято, що в період опалювального сезону для житлових будівель приймаються допустимі оптимальні (і підвищено оптимальні в окремих приміщеннях) умови мікроклімату. Допустимі умови мікроклімату прийнятні для громадських приміщень, адміністративних приміщень, де немає постійного перебування людей.
Також параметри мікроклімату та санітарно-епідеміологічні вимоги, у тому числі нормативні температурні показники для житлових будівель, відображені у ДСТУ Б EN 15251, ДСТУ Б EN ISO 7730, ГОСТ 12.1.005 та в інших нормативних документах.
Якою має бути температура у квартирі
На підставі вищевикладеного можна визначити, якою буде найбільш прийнятна температура повітря з точки зору максимальної користі для здоров'я, а також який рівень температури повинна забезпечувати система опалення (кондиціювання) для комфортного самопочуття в квартирі або будинку.
Так, у літню пору комфортною, для найкращого самопочуття, температурою повітря для внутрішніх приміщень житлових будівель буде показник до 25-26 °C. А взимку сприятливою температурою будуть вважатися наступні значення.
Тип приміщення | Температура повітря,°C |
кухня з холодильником та плитою | 19 |
ванна кімната | 24-26 |
кімната для малюка | 24-25 |
робочий кабінет або ігрова кімната | 20-22 |
спальня та вітальня | 20-22 |
Зверніть увагу: комфортне тепло в житлових приміщеннях краще відчувається при відносній вологості повітря у 40-60 %.
Як регулювати температуру повітря у квартирі?
У системах централізованого опалення в житлових будинках температура нагрівання теплоносія регулюється в залежності від зовнішньої температури через систему управління теплових мереж.
У таких умовах важко встановити різну температуру повітря в окремих кімнатах квартири або будинку, а також усунути різницю в температурі теплоносія при верхньому або нижньому розведенні труб системи опалення в багатоповерхівці. Кількість тепла, що подається на верхні або нижні поверхи, може суттєво відрізнятись.
Вимірювати, а тим більше контролювати температуру повітря у квартирі чи будинку з індивідуальною системою опалення набагато простіше. Тому рівень комфорту при установці автономного опалення набагато вищий.
Програмуючи роботу системи за кімнатним термостатом або загальним пультом-програматором на всю систему опалення, можна вибрати яку температуру повітря потрібно підтримувати у тій чи іншій кімнаті. Кімнатні термостати з вбудованим датчиком температури дають команду на увімкнення опалювального котла в разі зниження температури нижче за потрібний рівень.
Регулювання температури повітря в кожній кімнаті окремо можна проводити за допомогою терморегуляторів, встановлених на кожному радіаторі опалення. Можна повністю вимкнути опалювальний прилад або включити його на максимум - температура повітря в різних кімнатах може регулюватися незалежно.
Подібним чином - за кімнатними термостатами, вбудованими датчиками температури, регулюється температура повітря при обігріві окремих кімнат контурами теплої підлоги або фанкойлами. Дуже гнучкі та економічні системи керування температурою в будинку – системи опалення та кондиціювання з тепловими насосами. Управління комфортом у будинку з таким обладнанням можна здійснювати дистанційно через інтернет.
Вплив температури на здоров'я
Опишемо коротко, як впливає на організм людини висока чи низька температура повітря. Зона комфорту знаходиться, на думку експертів, у діапазоні температур від 20 до 22 °С, вологість повітря має бути вищою 40%, але не перевищує 60%.
- За невисоких температур, нижче 16-15 ° С, включається механізм терморегуляції організму, відчувається тепловий дискомфорт, озноб, погіршується самопочуття, з'являється втома, знижується продуктивність праці, виникають умови для розвитку та загострення простудних захворювань, погіршується робота органів дихання, м'язово-сустав. периферичної нервової системи
- Висока температура повітря, вище 25-26 ° С, також погано впливає на організм людини. У спеку тіло людини посилено випромінює тепло, волога втрачається з диханням і поверхні шкіри. Посиленим потовиділенням організм захищається від перегріву. Але разом із вологою губляться солі, порушується обмін речовин. Зростає тиск, судини розширюються, можливий тепловий удар. При високій температурі повітря в квартирі температура тіла також підвищується, можливі проблеми із серцево-судинною системою, з'являються головні болі, зниження уваги та працездатності.
Як досягти комфортної температури
Щоб підтримувати комфортну температуру у своїй квартирі чи будинку, можна використовувати різні способи. Наведемо типові та високотехнологічні рішення для контролю мікроклімату в будинку чи квартирі з урахуванням сезонних умов, типу та характеристик будівлі, матеріалів, що використовуються під час будівництва.
- У давно збудованих будинках старої конструкції з центральним опаленням підвищити чи знизити температуру в кімнатах можна лише централізовано. В останні роки в залежності від температури повітря на вулиці точніше регулюють температуру теплоносія в мережі опалення. У квартирах підтримується комфортніша температура. В окремих випадках можна використовувати тепловентилятори, електроконвектори та різні обігрівачі для догрівання житлових приміщень. Для зниження температури повітря в кімнатах застосовують провітрювання.
- Як комплексне незалежне рішення можна встановити кондиціонер з функціями охолодження-обігрів, який допоможе підтримувати комфортні умови влітку та взимку.
- Оскільки комфорт у будинку залежить не лише від температури, а й від вологості повітря, використовують сучасні осушувачі чи зволожувачі повітря.
- У будинках температура повітря та його вологість можуть змінюватися за рахунок регулювання повітрообміну. Системи примусової вентиляції (припливно-витяжні установки, рекуператори, провітрювачі або витяжні вентилятори) можуть встановлюватись як у нових, так і у старих будинках.
- На температуру повітря у квартирі можуть впливати сезонні фактори та конструкція будинку. У будинку зі слабкою термоізоляцією та поганою вентиляцією влітку температура в квартирі на сонячній стороні може бути дуже високою. Ситуацію врятує лише кондиціонер.
- У будинках із центральним опаленням у міжсезоння, коли ще не включено опалення, вологість повітря висока, а температура низька. Вологість допоможе знизити осушувач повітря, а додатково обігріти потрібну кімнату допоможе тепловентилятор або електрорадіатор.
Будь-яке сучасне теплотехнічне обладнання забезпечене датчиками температури та вологості повітря. Термогігрометри та терморегулятори настінні або настільні допоможуть проконтролювати параметри мікроклімату в будь-якому приміщенні.
Щоб керувати мікрокліматом у себе вдома, скористайтеся консультацією наших фахівців: вони підготують оптимальне рішення саме для ваших умов.
Найважливіше - погода в будинку
Комфортне тепло у житлі – умова для збереження здоров'я та одна з можливостей підвищити якість відпочинку мешканців.
Контролюючи та підтримуючи необхідний оптимальний рівень температури повітря в житлових кімнатах, забезпечується підтримання нормального теплового стану організму людини, захищається здоров'я та підтримується найвищий ступінь працездатності.
Автоматичний контроль температурних параметрів сучасних систем опалення допомагає зменшити витрати на обігрів або кондиціювання будинку. Такі системи управління кліматом сприяють досягненню вищого, енергоощадного та зручного рівня комфорту в будинку.
Чому ми?
9 років досвіду в сфері ОВіК
Працюємо на принципах «win-win»
Регулярно проходимо тренінги і вкладаємо отриманий досвід у кожен проект
З нами вибір обладнання – зручний, вигідний, швидкий
Більш 400 реалізованих об'єктів
Ми створюємо мікроклімат, який подобається людям
Міста в яких ми працюємо
- Київ
- Вінниця
- Кіровоград
- Львів
- Харків
- Полтава
- Сумми
- Дніпропетровськ
- Івано-Франківськ
- Запоріжжя
- Миколаїв
- Одеса
- Чернігів
- Чернівці
- Житомир
- Тернопіль
- Луцьк
- Рівно
- Хмельницький
- Мукачево
- Ужгород