Вентиляція в кальянній: запорука непередаваної атмосфери чи необхідність?
Строкаті м'які подушки, різнокольорові килими, дивовижні візерунки на стінах і принадний аромат фруктів – ось вона, затишна кальянна. П'янка традиція куріння кальяну давно вийшла за межі східних країн, влаштовуючись не лише в наших серцях, а й у розважальних закладах, ставши модним напрямком розвитку ресторанного бізнесу. Обладнати кальянну у ресторані – зрозуміла та закономірна тенденція. Відвідувачі охоче платять за східні, колоритні насолоди, переносячи кімнату для куріння в розряд прибуткових та окупних, буквально протягом перших місяців роботи.
Зайнявшись бажанням обладнати кальянну у своєму закладі, не поспішайте захоплюватися дизайнерськими тонкощами. Перше і головне, що необхідно врахувати та реалізувати – система вентиляції – якісна, потужна, що забезпечує безперебійний приплив свіжого повітря з виведенням відпрацьованого. Без цього непередавана східна атмосфера стане неможливою, вишукана курильня перетворитися на несвіжу курилку і положення не виправить навіть найдорожчий дизайн.
Повітрообмін у курильні: основні завдання та помилки
Система вентиляції (те, з чого має починатися кальянна) повинна забезпечити:
- інтенсивну витяжку диму з курильні;
- не менш інтенсивне подання чистого повітря комфортної температури.
І якщо перший пункт інтуїтивно зрозумілий і, як правило, не викликає питань, то з другим справи складніші, через що народжується перша, найпоширеніша проблема кальянної повітрообміну – вакуумний ефект.
ПОМИЛКА 1: Потужна витяжка та слабкий приплив. Акцентуючись на потреби потужної витяжки з метою димовиведення, не забезпечується приплив свіжого повітря, здатний компенсувати обсяг видаленого. У приміщенні знижується тиск (закладає вуха, складно відчинити двері) і воно все більше віддаляється від розуміння "комфорту". Недостатньо просто виводити 'багато' диму і наводити 'багато' повітря, для створення бажаного комфорту, баланс між витяжною і припливною системою повинен бути точно визначений і вирахований математично. Але про цифри йтиметься пізніше, поки ще трохи теорії.
ПОМИЛКА 2: Покладатися на вже існуючу вентиляцію, адже її робили із запасом. Якщо до вас в голову закрадаються думки, що звучать приблизно так: 'Ми робили вентиляцію, коли в ресторанах ще дозволяли курити сигарети, але то були смердючі сигарети, а це буде - ароматний кальян, значить вентиляції точно вистачить', - терміново женіть їх геть ! Тютюновий дим – складна хімічна суміш, що містить безліч шкідливих компонентів, крім усіх відомих нікотину та канцерогенних смолів. Ми не заглиблюватимемося в хімію, однак, і без цього зрозуміло, що повітрообмін у кімнаті, наповненій тютюновим димом, має відповідати існуючим нормам. Інакше така кімната буде просто небезпечною.
Приклади наших робіт | {callback: 1} | ||
|
Вентиляція для кальянної у чинному закладі
Звичайно, в ідеалі проектування вентиляції, підбір та монтаж обладнання повинні здійснюватися на етапі проектування самого закладу. Але це швидше виняток, ніж правило.
На практиці, нашому колективу набагато частіше доводиться працювати в умовах, коли:
- треба придумати і найбільш безболісно переробити те, що 'дуже дешево і швидко' зробили інші;
- потрібно обладнати якісну вентиляцію, максимально намагаючись не торкнутися існуючого інтер'єру (Рис.1)
Рис.1 – приклад правильної вентиляції у кальянній
На жаль, вентиляція – система, про яку часто згадують надто пізно, змушуючи фахівців хитрувати та вигадувати варіанти, які впишуться у рамки вже існуючого інтер'єру працюючого закладу. Звичайно, це можливо, більше того – необхідно, адже навіть потужної ресторанної вентиляції 100% не вистачить для повноцінного повітрообміну у курильні. В даному випадку, запорука ефективної вентиляції – відсутність самодіяльності, правильні розрахунки, тобто без залучення фахівців та проектування системи з урахуванням нових потреб, не обійтися.
І тут настав час розвіяти ще одну помилку...
Якісна та надійна вентиляція, яку не потрібно буде переробляти НЕ МОЖЕ БУТИ ДЕШОВОЮ, робитися аби як із підручними засобами за 2 дні. Це неможливо. Просто забудьте про бажання зробити все швидко і дешево або відразу приготуйтеся повертатися до питання вентиляції знову і знову, і знову.
Час розрахунків! Повітрообмін кальянної в цифрах
Прийняті норми вимагають, щоб чисте повітря подавалося обсягом:
- 35-50 м3/год на особу, при курінні слабкої інтенсивності;
- 85-180 м3/годину на людину при курінні високої інтенсивності.
Щоб наочніше зрозуміти ці цифри, уявіть, що мінімальний кордон - 12-кратний повітрообмін, а повноцінний, 'робочий' режим - 20-кратний повітрообмін. Не менш важливо передбачити можливість автоматичного регулювання роботи системи, залежно від необхідності витяжки/подачі повітря в конкретний момент, адже ви не бігатимете і вручну регулюватимете її роботу, залежно від інтенсивності куріння в залі.
Задавшись метою забезпечити відвідувачам найбільш комфортне перебування у вашому закладі, важливо не забути про те, що чисте повітря подається нагрітим до оптимальної температури, забезпечивши систему вентиляції установками рекуперації та нагрівачами.
Для розрахунку потужності електричного канального нагрівача застосовується формула:
P=Vx0,36x∆T1000
Розшифровується вона так:
Р - Потужність нагрівача, Вт;
V - обсяг повітря, що проходить через нагрівач, м3/годину (=продуктивність вентилятора);
0.36 – теплоємність повітря;
∆Т – збільшення температури повітря, 0С (тобто перепад температур – зовнішнього та надходить із системи у приміщення – який має забезпечити нагрівач).
∆Т розраховується в залежності від побажань замовника, а також наявності необхідної електричної потужності.
Розрахунок системи вентиляції кальянної на реальних прикладах
Для того, щоб після теорії максимально наблизитися до практики, ми докладно описали один із виконаних проектів. В рамках проектування та реалізації систем вентиляції та кондиціювання для кальянної можна подивитися на вироблені розрахунки та обладнання, що застосовується.
Подібні теми у статтях:
приклад технічної реалізації. Вентиляція та кондиціювання кальянної кімнати
Вентиляція кухні ресторану
Вентиляція сучасного ресторану
Чому ми?
9 років досвіду в сфері ОВіК
Працюємо на принципах «win-win»
Регулярно проходимо тренінги і вкладаємо отриманий досвід у кожен проект
З нами вибір обладнання – зручний, вигідний, швидкий
Більш 400 реалізованих об'єктів
Ми створюємо мікроклімат, який подобається людям
Міста в яких ми працюємо
- Київ
- Вінниця
- Кіровоград
- Львів
- Харків
- Полтава
- Сумми
- Дніпропетровськ
- Івано-Франківськ
- Запоріжжя
- Миколаїв
- Одеса
- Чернігів
- Чернівці
- Житомир
- Тернопіль
- Луцьк
- Рівно
- Хмельницький
- Мукачево
- Ужгород