Вентиляція у стайні
Здоров'я коня безпосередньо залежить від умов її утримання та догляду за нею. Як правило, значну частину життя коні проводять у стайні, тому її облаштування є дуже важливим завданням. Слід враховувати, що режим утримання коня цілорічний, не поділяється на зимовий та літній періоди. Це є основним під час проектування кінно-спортивних комплексів. Приступаючи до проектування, перш за все приступаємо до вибору майданчика для будівництва стайні. Вона повинна бути добре озеленена та упорядкована шляхом спорудження ухилів та каналів для відведення поверхневих вод, розміщена з підвітряного боку щодо інших будівель.
Будівництво проектують у напрямку із півночі на південь. Залежно від місця розташування, для широти на північ від 50 °, допускається відхилення напрямку розташування комплексу до 30 °. У місцевості, розташованій ближче на південь, дозволена широтна орієнтація, зі сходу на захід.
Оптимальні умови для тварин
Особливу увагу при будівництві слід приділити вентиляції у кінному клубі. Ми знаємо, що стайня повинна пахнути свіжим кормом та чистими кіньми, а не гною чи аміаком. Пам'ятайте, що коні - тварини, що виробляють багато тепла та вологи в процесі життєдіяльності. Вони здатні самі в зимовий час теплом свого тіла обігріти приміщення. Тому стійла, як правило, не опалюють. Винятком може бути той випадок, коли в будівлі знаходиться менше тварин, ніж вона здатна вмістити. Що стосується температури, то різниця між температурою вуличного повітря та кліматом у будівлі не повинна перевищувати 15-ти градусів у холодний період. Для тварини таке середовище буде комфортним, холоду коні не бояться, головне щоб повітря було сухим, без конденсату. Найменшого протягу взимку достатньо, щоб кінь, що повернувся з прогулянки зпотівши, захворів.
Волога у великих кількостях може накопичуватися у денниках. Тому облаштування підлоги проводиться відповідно до загальноприйнятих норм. Так покриття повинні бути декількома, вологонепроникними, теплонепровідними , стійкими до впливу стічної рідини та дезінфікуючих речовин. Типи підлог та їх конструкцію закладають згідно зі СНиП 2.10.03-84. Не допускається в денниках та проходах жодних ухилів підлоги. Забираються підлоги у стійлі щодня. Виникає питання, звідки тоді береться зайва вологість? Джерело у неї не одне, а навіть кілька. Так частина вологи випаровується під час сечовипускання тварини, частина під час прибирання об'єкта та купання тварини, а частина з кінського дихання в зимовий період часу. Вся зайва волога вимагає видалення, крім того, і пил необхідно утилізувати.
Саме тому забезпечення належної вентиляції в стайні є найважливішим завданням для забезпечення вихованця хорошими умовами для життя.
Як правильно організувати вентиляцію у стайні?
Мета вентиляції – це насамперед забезпечення доступу свіжого повітря до вихованця. Вентиляція може здійснюватися шляхом простого розміщення достатньої кількості отвору в будівлі так, щоб відкрити вільний доступ до надходження кисню до приміщення. Отвори повинні розташовуватися досить високо над землею: або під дахом на висоті не менше 2,5 метра або зверху віконних рам. Розміщувати їх знизу не рекомендується, оскільки може підніматися пил, небезпечний для здоров'я тварини. Отвори роблять діаметром 8-10 см, і закривати їх із внутрішньої сторони жалюзійним клапаном з ручним приводом або звичайними заслінками. Це дозволить регулювати подачу повітря в зимовий час, яку слід скорочувати на третину за сильних морозів. Такі просвіти можуть тягнутися вздовж усієї споруди, тим самим забезпечуючи подачу кисню до кожного стійла і, найголовніше, не дозволять створювати протяги. Можлива і вітрова аерація через відкриті вікна та двері у літній період.
Видаляється повітря, що застоялося, з приміщення через суцільний вентиляційний отвір, покритий захисними елементами, у конику даху або через витяжну трубу.
Природна вентиляція у кінному клубі організовується саме за такою схемою. Але розглянемо випадки, коли потрібні додаткові вентиляційні пристрої для регулювання потоку повітряних мас та підтримки потрібної температури.
Ось деякі випадки, за яких використовують примусові пристрої:
- у приміщеннях, де містять лошат молодше 6-місячного віку, застосовувати комбіновану вентиляцію більш доцільно. Представлена вона може бути природною витяжкою та припливними камерами, що здійснюють підігрів до потрібної температури;
- в окремих випадках, наприклад при утриманні дорослих коней у спекотній кліматичній зоні, для посилення потоку повітря рекомендується використовувати вентилятори;
- в деяких особливо холодних країнах припливні пристрої з обігрівачем використовують узимку, щоб підтримувати потрібну температуру в кінному комплексі;
- при перебудові старих будівель, а також для важкодоступних місць у приміщенні.
Примусова вентиляція в стайні насамперед потребує встановлення вентиляторів та припливних пристроїв. Також можливе використання в стайнях у зимову пору року спеціального обладнання - осушувача, здатного видаляти зайву вологість. Пам'ятайте, що вологість у кінному комплексі не повинна перевищувати 60-70%.
Статті на схожі теми:
Вентиляція птахофабрики
Вентиляція на свинофермі. Необхідний мікроклімат.
Чому ми?
9 років досвіду в сфері ОВіК
Працюємо на принципах «win-win»
Регулярно проходимо тренінги і вкладаємо отриманий досвід у кожен проект
З нами вибір обладнання – зручний, вигідний, швидкий
Більш 400 реалізованих об'єктів
Ми створюємо мікроклімат, який подобається людям
Міста в яких ми працюємо
- Київ
- Вінниця
- Кіровоград
- Львів
- Харків
- Полтава
- Сумми
- Дніпропетровськ
- Івано-Франківськ
- Запоріжжя
- Миколаїв
- Одеса
- Чернігів
- Чернівці
- Житомир
- Тернопіль
- Луцьк
- Рівно
- Хмельницький
- Мукачево
- Ужгород